Slovník pojmů - CH

Champagne (víno)

Champagne (šampaňské víno) se může chlubit tímto názvem a označením na etiketě "Méthode Champenoise" jenom tehdy, pokud se primární tichá vína použitá při jeho výrobě pěstují v úzce ohraničené francouzské oblasti Champagne. Výroba šampaňského je povolena ze tří odrůd, jimiž jsou Chardonnay, Pinot Noir (čs. Rulanské modré) a Pinot Meunier (čs. Mlynářka). V závislost na kvalitě výchozí suroviny (hroznů) se na etiketách mohou kromě běžného "Champagne" vyskytovat také označení jako Cuvée Prestige, Grand Cru a Premier Cru, Blanc de Blancs či Blanc de Noirs, více viz jednotlivá hesla.

zobrazit celý článek

Champagne (oblast)

Champagne (oblast) je historické území v severovýchodní Francii v regionu Champagne-Ardenne. Oblast je proslavená výrobou šampaňského vína, centrem výroby jsou města Remeš a Epernay. V oblasti Champagne existuje asi tisíc producentů šampaňských vín, předních šampaňských domů je však asi padesát.

zobrazit celý článek

Charmatova metoda

Charmatova metoda je způsob výroby šumivého vína v obřích nerezových tancích, které mohou mít objem až 200 000 litrů, a ve kterých šumivé víno zraje. Po max. 2 měsících se hotové šumivé víno přefiltruje, aby se odstranily kaly, a plní se do lahví.

zobrazit celý článek

Chladič sektu

Chladič sektu (hovorově „ajskýbl“ – doporučujeme tento termín nepoužívat) je speciální nádoba (většinou kovová), která slouží k udržení správné teploty šumivého vína během konzumace. Šumivé víno se tradičně servíruje v nádobě se směsí ledu a vody. Kromě toho lze použít nejrůznější chladničky na sekt, které mají zdvojené stěny a vyjímatelné chladící prvky, obojí pomáhá nastavit a udržet správnou teplotu vína.

zobrazit celý článek

Chuť stařiny

Chuť stařiny je zatuchlá chuť vína (připomínající sherry), která je důsledkem příliš dlouhého skladování vína. Kdysi byla chuť stařiny považována za ušlechtilou, dnes je vnímána negativně jako pachuť. Příliš dlouho skladované víno tmavne a zvětrává (oxiduje působením kyslíku).

zobrazit celý článek
Copyright © 2019, Vína-sekty.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by CloudSailor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.