Výzkumná stanice vinařská Karlštejn

Stanice byla založena, jako Státní pokusná vinice v Budňanech, podepsáním smlouvy o pronájmu pozemků mezi Ministerstvem zemědělství a majitelem půdy ing. Čermákem 28. listopadu 1919. V roce 1924 bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a dalších 60 plodných hybridů. V roce 1949 byl vybudován vinný sklep a v roce 1952 postavena nová provozní budova. V roce 1951 byla obec Budňany přejmenována na obec Karlštejn a stanice změnila svůj název na Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně. V současné době hospodaří stanice na 9,2 ha vinic na viniční trati Plešivec, Vrše I. a Vrše II. Významnou změnou od roku 2015 je obnova vinic a rozšíření sortimentu o interspecifické odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám.

  

Historie vinařství v KarlštejněPrvní zmínky o pěstování révy vinné v Karlštejně, dříve obci Budňany, pochází z kroniky Beneše Krabice z Weitmile, jejíž vznik je datován ke konci 14. století. Kronikář uvádí záměr krále Karla IV. založit na svazích pod budoucím hradem Karlštejnem a na přilehlých kopcích vinice k pěstování a výrobě ušlechtilého moku. Za tímto účelem dovezl vladař první řízky ušlechtilé révy vinné z oblasti Burgund. Řízky byly tuto cestu namočeny v sudech s medem, aby nevysychaly. Po době rozkvětu vinařství v 14. a 15. století nejen na Karlštejně, ale i v celých Českých zemích, dochází v souvislosti s dlouhým válečným obdobím a příchodem chladné klimatické periody v polovině 16. a především v 17. století k úpadku vinařství. Vinařství se dostávalo znovu na výsluní koncem 17. a v některých letech 18. století. 

Vybraná vína z odrůd révy pěstované na vinicích v Karlštejně.

Staré odrůdy

  • Modrý Portugal
  • Svatovavřinecké
  • Rulandské modré
  • Rulandské bílé
  • Sylvánské zelené
  • Müller Thurgau
  • Ryzlink rýnský
  • Kerner
  • Auxerrois

Nové odrůdy

Solaris
Bílá moštová, velmi raná. Víno je plné, ovocné chuti.

Cabernet Cortis
Modrá moštová, z rodiny Cabernet Sauvignon. Poskytuje vysoce zbarvené, taninové intenzivní víno s bylinkovým charakterem. V Karlštejně byla odrůda vysazena v roce 2015 a víno v národních soutěžích již získalo řadu ocenění.

Známková vína „Eliška“
Jsou elegantní scelená vína, jejichž barva, chuť a vůně jsou tvořeny jemnými odstíny směsi odrůdových vín, použitých ke scelení, s překrásnou harmonií chuťových složek, spjatých s prostředím, klimatem a půdou Karlštejnska.
Eliška bílá, Eliška růžová, Eliška červená

 Přehled aktuálních vín k prodeji:

Sekty:

  

          Sekt brut                          Sekt sec

Červená vína:

        

  Cabernet cortis 2018      Rulandské modré 2017   Svatovavřinecké 2018

Bílá vína:

   

  Rulandské bílé 2019       Auxerrois 2018                 Solaris 2019             Müller Thurgau 2018

Genetické zdroje a výzkum

Stanice se od roku 1993 věnuje „Národnímu programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity“. V polní kolekci udržuje přes 200 odrůd révy vinné Vitis Vinifera L. včetně kříženců Vitis Vinifera L. s planými druhy. Specifikou karlštejnského genofondu jsou Staré lokální odrůdy. Stanice je udržovatelem klonů odrůd Müller Thurgau, Rulandské bílé, Sylvánské zelené, Modrý Portugal a Svatovavřinecké, zapsaných ve Státní odrůdové knize České republiky. Charakteristiky odrůd udržovaných v genofondu jsou uvedeny v databázi  www.vurv/GRIN Czech. V souladu s požadavky se může na udržování genetických zdrojů rostlin podílet také vinařská praxe i laická veřejnost.Ve výzkumu se stanice věnuje tématům, jako jsou biologicky aktivní látky, botanické pesticidy na ochranu rostlin a odolnost rostlin proti mrazu a suchu. Otevřená je i dalším oborům jako je například bioklimatologie a biomedicína, ve kterých má již první výsledky.

Copyright © 2019, Vína-sekty.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by CloudSailor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.