Blog

Cesty za klasickými sekty – Vinařství Tanzberg

Vína, která nejsou ozvláštněna příběhem, filosofií vinařství nebo historickými souvislostmi, ztrácejí hodně na své hodnotě, a to nehledě na skutečnou kvalitu. Při degustaci ovlivňuje naše smysly a celkový dojem z vína i řada dalších faktorů, na které nesmíme zapomínat – ať už jde o stupeň únavy, naše rozpoložení, prostředí, kde víno pijeme či jídlo, které s vínem konzumujeme a vinaře či sommeliéra, který nám víno předkládá.

zobrazit celý článek

Jak se vyrábí šumivá vína?

K výrobě šumivých vín se používají tři základní metody: tradiční metoda (neboli Méthode classique či Méthode Traditionnelle), transférová metoda a Charmatova metoda. Někteří odborníci řadí mezi základní metody také metodu sycení oxidem uhličitým.

zobrazit celý článek

K jakým jídlům pít šumivá vína?

Šumivé víno se jako jediné výborně hodí k jakékoliv oslavě, ať už jako aperitiv na začátek, nebo k dezertu na závěr. Pít jej tak můžete s mírou celý večer, nebo si jen o půlnoci připít. Jako aperitiv je však dobré zvolit suchý sekt (brut), po něm vám příjemně vytráví. Hodí se následně k polévce, k hlavnímu jídlu, ke zvěřině, ideální je s kaviárem nebo vajíčkovými pomazánkami.

zobrazit celý článek

Jak rozumět etiketě?

Lze říci, že milovníci vín často hledají na etiketě nějakou spojitost, nějaký smysl a logiku, narážku na dlouhou historii podniku, souvislosti zeměpisné atd. Potom také spojují hodnotu vína s těmito symboly. 

zobrazit celý článek

Odrůdy vhodné k výrobě šumivých vín

Jako základ k výrobě špičkového šumivého vína nelze používat běžným způsobem vyrobené tiché víno. Výroba je odlišná v tom, že se hrozny musí zpracovat tak, aby v moštu bylo co nejméně polyfenolů a tříslovin, aby víno mělo nižší extrakt, obsah alkoholu a vyšší obsah kyselin. Většinou se používá samotok a mnohdy se připravuje směs několika odrůd - kupáž (cuvée).

zobrazit celý článek

Jak pít šumivá vína?

První zásadou při servírování vín je zásada nikdy nespěchat. Obzvláště starší vína nelze konzumovat ihned po nákupu, je lepší je nechat alespoň dva týdny „odpočinout“ od kvality našich cest. Také je potřeba před samotným servírováním vychladit víno na správnou teplotu, případně u červených vín nechat tato vína „prodýchat“ alespoň hodinu před podáváním a to přelitím do karafy.

zobrazit celý článek

Sabrage (sekání sektů)

Slovo sabrage pochází od francouzského jména pro šavli (le sabre), sloveso „sabrer“ pak značí „posekat“ nebo „sekat šavlí“. Sabráže je prudce elegantní a vysoce nebezpečný způsob odzátkování lahve šumivého vína. Jediným švihem šavle se totiž odsekne koncová část hrdla i se zátkou. Tlak uvnitř lahve v součinnosti s kinetickou energií šavle způsobí krásně čistý lom na konci hrdla a následné uvolnění přetlaku vyplaví eventuální drobné střípky. Správně provedená sabrage je poměrně bezpečná a představuje zaručený prostředek, jak obzvláštnit jakoukoliv slavnostní příležitost. Historie sabrage sahá do Francie v období napoleonských válek. 

zobrazit celý článek

Co jsou šumivá vína?

Když kupujete špičkové šumivé víno, nepochybně platíte za image produktu. Zároveň však platíte i za pečlivou, časově a finančně náročnou metodu, jež přeměňuje nepříliš chutné tiché víno s vysokým množstvím kyselin a poměrně nízkým obsahem alkoholu v mnohem lepší, okouzlující šumivé víno s výrazným chuťovým projevem a vyšším alkoholem. Šumivé víno umožňuje ze zjevně nedozrálých hroznů udělat cosi navýsost zvláštního.

zobrazit celý článek

Jaké jsou styly šumivých vín?

Šumivá vína nejsou jen šampaňské (Champagne), a i kdyby bylo, dokonce i samotného šampaňského existuje hodně odlišných stylů. Abyste našli svůj oblíbený styl šumivých vín, rozebereme si různé styly šumivých vín podle jejich chuti s příkladem vín, které sedí na jednotlivé styly.

zobrazit celý článek

Jak uchovávat tichá a šumivá vína?

Bohužel ne každý má možnost skladovat víno ve vlastním vinném sklípku. Ti, kteří tuto možnost mají, mají z velké části vyhráno. Pro všechny ostatní budou určeny následující řádky. V závěru článku se samozřejmě nezapomeneme věnovat archivaci, což jistě ocení i majitelé sklípků.

zobrazit celý článek
Copyright © 2019, Vína-sekty.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by CloudSailor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.