Víno z Karlštejna

Vychutnejte nově na našem eshopu vína z vinařství Karlštejn: www.vinarstvikarlstejn.cz  

Stanice byla založena, jako Státní pokusná vinice v Budňanech, podepsáním smlouvy o pronájmu pozemků mezi Ministerstvem zemědělství a majitelem půdy ing. Čermákem 28. listopadu 1919. V roce 1924 bylo vysázeno 80 ušlechtilých odrůd a dalších 60 plodných hybridů. V roce 1949 byl vybudován vinný sklep a v roce 1952 postavena nová provozní budova. V roce 1951 byla obec Budňany přejmenována na obec Karlštejn a stanice změnila svůj název na Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně. V současné době hospodaří stanice na 9,2 ha vinic na viniční trati Plešivec, Vrše I. a Vrše II. Významnou změnou od roku 2015 je obnova vinic a rozšíření sortimentu o interspecifické odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám.

Historie vinařství v Karlštejně

První zmínky o pěstování révy vinné v Karlštejně, dříve obci Budňany, pochází z kroniky Beneše Krabice z Weitmile, jejíž vznik je datován ke konci 14. století. Kronikář uvádí záměr krále Karla IV. založit na svazích pod budoucím hradem Karlštejnem a na přilehlých kopcích vinice k pěstování a výrobě ušlechtilého moku. Za tímto účelem dovezl vladař první řízky ušlechtilé révy vinné z oblasti Burgund. Řízky byly tuto cestu namočeny v sudech s medem, aby nevysychaly. Po době rozkvětu vinařství v 14. a 15. století nejen na Karlštejně, ale i v celých Českých zemích, dochází v souvislosti s dlouhým válečným obdobím a příchodem chladné klimatické periody v polovině 16. a především v 17. století k úpadku vinařství. Vinařství se dostávalo znovu na výsluní koncem 17. a v některých letech 18. století. 

Copyright © 2019, Vína-sekty.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by CloudSailor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.